top of page
Ara
  • kubramannaslar

İyi yolculuklar

Güncelleme tarihi: 11 Eki 2023

 

Bütün ilişkilerde karşılıklı sevgi ve saygı beklenir. Oysa artık ilişkilerde kabul etmek de gerekmektedir.


İlişkinize doğru duygu sıralamasında başlarsanız sağlıklı aileler, akrabalar, mutlu çocuklar ve sürdürülebilir arkadaşlıklarınız olur. Yani tanıştığınız insanları, eşlerinizi akrabalarınızı, arkadaşlarınızı ya da her ne kadar sizden doğsa da size benzemeyen çocuğunuzu kabul etmelisiniz.


KABULLENMEK.


          Her türlü ilişkinin başı kabullenme. Karşınızdaki insanın ruhunu, bedenini, karakterini kabul etmek gerekir. Şayet size karşıt duyguları taşıyan kişiler uzak duramayacağınız kişilerse onları dışlamak, ötekileştirmek, karşınızdaki insanı değersizleştirmek sağlıksız ilişkilere sebep olduğu gibi kişi de agresif duygulara ve düşmanlık hissine de sebep olur. Bu yüzden önce kabul edin.Kabul ettiğiniz kişilere karşı duyarlı olursunuz. Daha önce açmadığınız kapıları açmak, hissetmediğiniz duygularla tanışmak size heyecan verir. Bu heyecan sizde keyif uyandırdığı anda sevmeye başlarsınız. Kabul ettiğiniz için seversiniz. Fakat kabul etmeye çalıştığınız kişi de toplum nezlin onaylanmayan ahlaki olaylar ve kültürümüzün edep çerçevesi dışındaki olaylarla karşılaşırsanız da onun böyle davranmasının sebebinin tranvatik özgeçmişi olduğunu öğrendiğiniz anda onun için üzülürsünüz belki de acırsınız yada haddiniz olmadan onu topluma kazandırma içgüdüsü ile yakınlaşırsınız ve bu da sizde onu sevme isteği uyandırır.


SEVMEK


 Sürdürülebilir ilişkinin en önemli adımı sevmektir. Tabi bu adımı kabul etme safasını geçtikten sonra attıysanız. Sevmek; ortak duygu dünyasında yaşayanlar arasında gerçekleşen bir duygu durumu gibi sanılsa da bazen karşıt duygular arasında da gerçekleşen bir eylem olabilir. Çünkü başta kabullendik. Artık karşınızdaki çırılçıplar halde tabularının üstünde oturup kılıç kalkana yada süzgece gerek duymadan duruyor. Kabullenmek tanımak demek aslın da, bazen yıllardır yanımızda olan kişiyi sevmememizin asıl nedeni onu tanımıyor olmamızdır bu yüzdendir kabul edemeyişimiz  ve de sevmeyişimiz.


 


Yola devam etmek için yürümek gerekir. Yürümek için de sağlam bir papuç ve doğru hedef lazım. Sağlam ilişkinin başı kakul etmek ise doğru hedef de sevdiğiniz kişilerle çıkacağınız yoldur. Pabucunuzuda hedefinizide seçtiğine göre bu kararın tek mümessili siz olduğunuza göre kendinize olan saygıdan karşınızdakine saygı duymalısınız.


 SAYGI


Bundan sonra başına gelecek herşeyden sen sorumlusun! Sen seçtin saygınlığı da saygısızlık yaptığında ki vijdan hezimetini de. Sen sorumlusun herşeyden. Eğer kabul edip sevdiğin birine saygısızlık yaparsan dön başa, kabul edememiş yada kabul ettiğin halde sevememiş olabilirsin. Başa dön, durumu değerlendir ve tekrar saygı aşamasına gel. Unutma her koşul da saygı aşamasına gelirsin çünkü kabul ettiğin şeyleri sevmek için muhakkak bir nedenin vardır. Zaman zaman egomuz, yaralarımız, yanlış muhasebelerimiz saygının  yitirilmesi gafletine düşürse de bizi, kabul edip sevdiğimiz insanlara karşı yapılan bu saygısız tutumu iğleştirilebiliriz yada karşımızda ki kişiden iğleştirmesini isteriz. Çünkü ondan da bizi kabul etmesini bekleriz. İlişki basamağının en kaygan zemini saygı evresidir. Düşer, kalkarsınız ama düşmek de bu aşamada daha sağlam ilişkilerin temeli olabilir.Kabul ettiğiniz, sevdiğiniz, saygı evresinin kaygan zemininde dengede durabildiğiniz her türde ki ilişki, sizin bağ kurmak gibi görünmez bir pisişik duyguya eriştimenizi sağlar.


BAĞLANMA


 hislerin devreye girdiği, konuşmadan anlaşıldığı en sakin ve dingin evre. İğleşmeler başlar, uyum kurulur, ortak, farklı dünyalar birleşir tıpkı bir orman da onlarca değişik bitkinin kök salabildiği gibi. Değişik karekterdeki insanlarda birlikde yaşayabilir artık, birbirlerine bağlanırlarsa. Hatta bu evrede iğleşme başlar kime ne iyi gelecekse o yöne sessizce evrilir ve kendini bir anda oranın ruhun da bulur. Tabiki bağlanmanın size hayırlı olabilmesi için kabul etme, sevme ve saygı aşamasını geçmeniz lazım. Aşk gibi bir anda topraksız filizlenen hatta filizlenmeden çiçek veren gerçek üstü bir duyguyla başlarsanız uçarak başladığınız ilişkinin zirvesinden kanadı kırık paraşütsüz düşerken bulursunuz kendinizi. AŞK İLİŞKİ BAŞLANGICI DEĞİL BİLİNÇ ALTININ TARIFSİZ BİR ŞEKİLDE YOĞUNLAŞARAK ANDA Kİ KALP RİTMİNİZİ YÜKSELTMA DURUMUDUR. Aldanmayın.


 


Kabul edin, sevin, sevmek için kabul etme kısmını derinleştirin, vaz gemeyin  sevemiyorsanız ona saygısızlık yapacak kadar yada sagısızlığa uğrayacak kadar yakın olmayın yine de kabul etmekden vazgeçmeyin. Bağlanma kısımına geldiğiniz kişileri iğleştirin belkide sizin iğleşmeye ihtiyacınız vardır iğleşin . Bu formülü sadece eşlerinizde değil akrabalarınızda, arkadaşlarınızda, çocuklarınızda kullanın.Uzun yaşamanın formülü yoktur, sağlıklı yaşamayı uzmanına sorun ama mutlu yaşamak için artık bir yolunuz var. Bu yolculuğa çıkarken hisserinizi cebinize tecrübelerinizi sırtınıza alın sizi yarı yolda bırakacak ve size yolu zehir edecek kimseyle yola çıkmayın. Çıktınız diyelim ve yolculuk iyi geçmedi sırtınızda bir tecrübeye daha yer açın ve her zaman daha fazlasını taşıyabilecek kadar güçlü olun.


Yol bitince beşeri yolculuk biter, beşeri yolculuk bitince de sırtınızdaki yükler bir anda hafifler yer çekimine karşı gelen ruhunuz bedenizden gider bedeniniz dinlenirken ruhunuz yaptığınız bütün beşeri yolculukları kanadına yükler.


Bütün iyi insanlar birbirine Uzun yollar. İyi yolculuklar. Diler . 
19 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasılsın

Neredesin nasılsın ? Sahildeyim, üff nasıl yüzdüm bilemezsin, kumsaldan uzaklaşmışım. Birden hava bozdu, dalgalar şiddetini arttırdı, mücadele ettim, çırpındım su üstünde kalmak için. Hava kararmaya b

Yaşıyorsun

Acı çekiyorsan Hata yapıyorsan Gayret ediyorsan Ağlıyorsan Affedemiyorsan Başaramıyorsan Özlüyorsan Kaybediyorsan Bulamıyorsan Boğuluyorsan Doymuyorsan Yaşıyorsun Ama dünyanı karanlık dipsiz bir kuyuy

Pırıltı

Ben bir tasarımcıyım. Kıyafet dikerim, şiş tutarım, tığ işinden anlarım, seramik hamurundan herşeyi yapabilirim. Bir kusurum var ki o da genellikle yaptığım tasarımın başında ya da sonunda hata yaparı

Comments


bottom of page